Duş Teknesi ve Küvet Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Banyo temizliği ve bakımı hakkında bilinmesi gereken pratik ve yararlı bilgiler.

Evdeki en zor temizlik alanı şüphesiz ki banyolardır. Özellikle su ve kireç lekeleri ve hatta bazı durumlarda küf lekeleri insanı canından bezdirebilir. Kullanacağınız uygun ürünlerle bu temizliği kolayca halletmek elinizde. Öncelikle dikkat etmeniz gereken önemli noktalara göz atalım isterseniz. Banyo temizliği sırasında farklı alanlar için farklı temizleyiciler kullanmanız gerekebilir. Bu temizleyicilerin birbirine karışmamasına özen gösterin. İçeriğini bilmediğiniz ürünler bir araya geldiğinde zehirli gazlar açığa çıkabilir ve banyo gibi çok iyi havalanmayan bir alanda bu durum ciddi tehlikeler oluşturabilir.

Banyo temizliğine öncelikle duşakabin veya küvetten başlamalısınız. Duşakabininiz varsa eğer camlarını silerek işe başlayabilirsiniz. Duşakabin camları özellikle su ve kireç lekelerinden dolayı biraz zorlu bir temizleme bölgesidir. Duşakabin temizliğini biri banyodan çıktıktan hemen sonra yaparsanız kirler buharın etkisiyle yumuşayacağı için işiniz kolaylaşacaktır. Islak duşakabin camlarına banyo için özel üretilmiş kireç çözücü spreyi sıktıktan sonra 5 dk. bekleyin. Ardından mutfak süngerinin sert kısmıyla çok da bastırmadan her yerini ovalayın. Duş başlığı ile su sıkıp bir yandan da süngerin yumuşak yüzeyiyle ovalamaya devam edin. Böylece tüm kalıntılar akıp gidecektir (duvardaki fayansları da aynı şekilde temizleyebilirsiniz). Camları kuru bir bezle kuruladıktan sonra araba camları için üretilmiş yağmur kaydırıcı spreyden sıkıp tekrar kurulayın. Bu sprey suyun cama tutunmasını engelleyip leke ve kireç oluşumunu önleyecektir.

Küvet ve duş teknesi için çamaşır suyu en zahmetsiz çözümü sunar. Çamaşır suyunu birkaç yere döküp fırça ile fırçalayın ve bol su ile durulayın. Duş başlığı, armatür ve benzer yüzeylerde de çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Armatürün etrafındaki kireç lekeleri için de yine kireç sökücü sprey çok işinize yarayacaktır.
Eğer duşakabin veya duş teknesinin kenarlarında temizleyicilerle çıkmayan küf lekeleri varsa yarım su bardağı limon tuzunu 2 su bardağı suyun içinde eritip küflü bölgeleri bu karışıma batırdığınız bir pamukla silin.
Eğer kalabalık bir aileyseniz banyo temizliğini haftada bir kez mutlaka yapın. Sık kullanılan banyolar daha çabuk kirlenir ve hemen temizlenmeyen kirler birikerek ileride işinizi daha da zorlaştırır.