Duşakabin Camlarının Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Duşakabin ve Kompakt Duşakabin Sistemleri temizliği ve bakımı hakkında bilinmesi gereken pratik ve yararlı bilgiler.

Duşakabinler sürekli kullanılan ve tortulanmanın çok yoğun olduğu yerlerdir. Özellikle uzun süredir kullanılan duşakabinlerin cam ve plastik bağlantı noktalarında küflenmeler, sararmalar oluşur. Bunlar genelde iyi temizlenmeyen sabun ve şampuan artıklarından kaynaklanır. Aynı şekilde duşakabin camlarında da su ve kireç lekeleri kötü görünüme ve matlaşmaya sebep olur.

Duşakabin temizliği için kullanabileceğiniz pek çok temizlik ürünü mevcut. Çeşitli kireç sökücüler, banyo yüzeyleri için üretilmiş özel krem ve sıvılar işinizi görecektir. Cam ile çerçevenin bağlantı yerlerinde oluşan kirleri ince uçlu bir fırça veya temizlik için kullanabileceğiniz bir diş fırçasıyla giderebilirsiniz.

Doğal temizlik malzemeleri kullanmak isteyenlere önerimiz ise sirke olmaktadır. Evde pek çok yüzeyde kullanabildiğimiz sirke, bu bölgeler için de uygundur. Ne malzeme kullanırsak kullanalım, bunlar sağlığımız için zararsız da olsa, uygulandıkları bölgeden iyice temizlenmelidir. Kalıntılar temizlediğimiz bölgeler zarar verebilir.
Duşakabin camları için özel üretilmiş deterjanlar bir çok markette satıldığı gibi çeşitli kireç çözücüler, temizlik için kullanılan krem temizleyiciler de işe yaramaktadır. Bunları yüzeye uygulayıp süngerle ovabilir ardından su ile durulayabilirsiniz. Duruladığınız duşakabin camını kurulamak veya çek pasla temizlemek daha iyi bir görünüm elde etmemizi sağlar. Su kalıntıları cam üzerinde leke yapar.

Duşakabin camı temizliğindeki doğal yöntem olarak saf sirke-karbonat karışımını kullanabilirsiniz. Macun kıvamında olacak şekilde karbonat ve saf sirkeyi karıştırıp sünger yardımıyla cama uygulayabilirsiniz. Bir süre bekleyip ardından yine sünger ve su yardımıyla ovarak temizleyebilirsiniz. Duşakabin camının uzun süreli güzel görünümünü sağlamada yağmur kaydırıcı spreyler de oldukça işe yarar. Genelde araç camları için kullanılan bu spreyler duşakabin camlarında da iyi sonuçlar verir. Büyük marketlerde ve araba malzemeleri satan mağazalarda bulabileceğimiz bu spreyleri duşakabin camına uygularken, camın mutlaka kuru olmasına dikkat edilmelidir. Sirke-karbonat karışımıyla yapılan temizliğin ardından kuruladığınız cama bu ürünü uygulayıp temizlik bezi veya kağıt havlu ile silmeniz yeterlidir.